رهبر معظم انقلاب بنا به درخواست رئیس قوه قضاییه به مناسبت عید سعید فطر، با عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان محاکم عمومی، انقلاب، سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان قضایی نیروهای مسلح سراسر کشور موافقت کردند.

خبرگزاری فارس: عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان دادگاه‌ها به مناسبت عید فطر

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی بنا به درخواست آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه به مناسبت عید سعید فطر، با عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان محاکم عمومی، انقلاب، سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان قضایی نیروهای مسلح سراسر کشور موافقت کردند.

 

مقاومت نیوز به گزارش فارس،

متن نامه آیت‌الله آملی لاریجانی و پاسخ مقام معظم رهبری به این شرح است:

«بسم‌الله الرّحمن الرّحیم

محضر مبارک حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ادام‌الله ظله‌الوارف

رهبر معظم انقلاب اسلامی

با اهدای سلام و تحیات؛

احتراماً، ضمن عرض تبریک فرارسیدن عید سعید فطر، در اجرای بند ١١ از اصل ١١٠ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، بدین وسیله شرایط و ضوابط عفو به محضر مبارک تقدیم می شود تا در صورت تصویب مقام عالی، محکومان دادگاه‌های عمومی و انقلاب، سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان قضایی نیروهای مسلح که به شرح آتی واجد شرایط استفاده از عفو یا تخفیف تشخیص داده می‌شوند، مشمول عفو یا تخفیف مجازات واقع و از رأفت اسلامی بهره‌مند شوند.

الف) محکومان به حبس که در زندان به‌سر می‌برند:

١. باقیمانده محکومیت محکومان به حبس تا یک‌سال.

2. یک‌دوم محکومیت محکومان به حبس بیش از یک‌سال تا پنج سال.

3. یک‌سوم محکومیت محکومان به حبس بیش از پنج سال تا پانزده سال.

4. باقیمانده محکومیت محکومان به حبس بیش از ١5 سال در صورتی که حداقل 10 سال تحمل حبس نموده باشند.

5. باقیمانده محکومیت محکومان به حبس ابد در صورتی که حداقل 15 سال تحمل حبس نموده باشند.

6. باقیمانده محکومیت حبس کلیه محکومان جرایم غیر عمدی به استثناء موارد مذکور در مواد 718 و 719 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده مصوب 2/3/1375)

7. باقیمانده محکومیت حبس زنانی که به حکم قانون سرپرستی فرزندانشان را عهده‌دار می‌باشند.

8. باقیمانده محکومیت حبس محکومان بیمار صعب‌العلاج یا مبتلایان به بیماری‌های مسری غیر قابل علاج که مراتب بیماری آنان تا تاریخ  29/12/1392 مورد تأیید کمیسیون پزشکی قانونی قرار گرفته باشد و مطابق نظریه کمیسیون مذکور قادر به تحمل حبس نباشند.

بدیهی است اقدامات دادگاه در جهت اجرای ماده ٢٩١ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری مانع اعمال این عفو نیست.

9. باقیمانده محکومیت حبس یا نگهداری در کانون اصلاح و تربیت و جزای نقدی محکومان زیر 18 سال تمام (در زمان ارتکاب جرم) به استناد اسناد سجلی و در مورد اتباع بیگانه فاقد اسناد معتبر به تأیید پزشکی قانونی مراکز استان‌ها.

تبصره: محکومان موضوع بندهای 8 و 9 مشمول مستثنیات مندرج در این دستورالعمل نخواهند شد.

10. باقیمانده محکومیت حبس و جزای نقدی محکومان ذکور بالای 65 سال تمام و اناث بالای 55 سال تمام به استناد اسناد سجلی و در مورد اتباع بیگانه فاقد اسناد معتبر به تأیید پزشکی قانونی مراکز استان‌ها به شرط آنکه در محکومیت به حبس بیش از یک‌سال، حداقل یک‌پنجم و در محکومیت به حبس ابد، حداقل 5 سال تحمل کیفر نموده باشند.

ب) محکومان به جزای نقدی که به لحاظ عجز از پرداخت جزای نقدی در زندان به‌سر می‌برند:

١. باقیمانده محکومیت جزای نقدی تا پانصد میلیون ریال.

2. چهار پنجم محکومیت جزای نقدی از پانصد میلیون و یک ریال تا یک میلیارد ریال.

ج) شرایط استفاده از عفو:

1. عدم ارتکاب جرم عمدی جدید مستوجب مجازات درجه یک تا شش موضوع ماده 19 قانون مجازات اسلامی مصوب 1/2/1392 در ایام تحمل حبس یا در زمان مرخصی اعطایی.

2. نداشتن شاکی خصوصی و یا جلب رضایت وی و یا جبران ضرر و یا زیان مدعی خصوصی و زیان دیده (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) تا تاریخ ٢٩/اسفند/١٣٩2.

د) مرتکبین جرائم ذیل از شمول این عفو مستثنی می‌باشند:

١. سرقت مسلحانه یا مقرون به آزار یا سارقینی که میزان محکومیت حبس آنان بیش از 5 سال باشد.

2. قاچاق مسلحانه و یا عمده مواد مخدر؛ (منظور از قاچاق عمده مواد مخدر، جرایم بندهای 4 ماده 4، 6 ماده 5 و 6 ماده 8 قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و الحاق موادی به آن می باشد).

3. قاچاق اسلحه و مهمات.

4. اقدام علیه امنیت داخلی و خارجی.

5. آدم ربایی.

6. تجاوز به عنف.

7. دایر کردن مرکز فساد و فحشاء.

8. اختلاس، ارتشاء و کلاهبرداری.

9. جعل اسکناس و ضرب سکه تقلبی.

10. اسید پاشی.

11. جرایم مربوط به مشروبات الکلی.

والامر الیکم والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته

صادق لاریجانی

9/مرداد/1392

«بسم‌الله الرّحمن الرّحیم

با سلام و تحیت و تبریک عید سعید فطر، با پیشنهاد جنابعالی موافقت می شود. والسلام علیکم و رحمة‌الله

سیدعلی خامنه‌ای

16/مرداد ماه/١392».

انتهای پیام/


 
 

تلاش برخی فتنه‌گران برای ورود به کابینه روحانی بدون عذرخواهی

تلاش برخی فتنه‌گران برای ورود به کابینه روحانی بدون عذرخواهی
نماینده مردم تهران با اشاره به عملکرد افراد مدعی تقلب در انتخابات 88، گفت: بنده اطلاع دارم به برخی از این افراد گفته‌اند که عذرخواهی کنید آنها گفته‌اند که ما بدون عذرخواهی وارد کابینه می‌شویم.

  سیدمسعود میرکاظمی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در نطق میان‌دستور در صحن علنی مجلس گفت: ما هر چقدر که واقعیت‌های جامعه را در مجلس دقیق‌تر مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم می‌توانیم تصمیمات بهتری را اتخاذ کنیم و به جای حرکت‌های موجی و بدون استدلال و منطق توسط گروه خاص امیدوارم به جایی برسیم که هر نماینده برای خود تحلیل درست و صحیحی داشته باشد تا بتوانیم هم‌افزایی دقیق و بهتری برای حل مشکلات کشور داشته باشیم.

وی با اشاره به حضور پرشور مردم در انتخابات و برگزاری مراسم تحلیف افزود:‌ آنچه که در سال 88 و پس از مراسم تحلیف در آن سال اتفاق افتاد قشون‌کشی‌هایی بود که تا 9 دی همان سال ادامه پیدا کرد. برخی از آقایان مطالبی را مطرح می‌کنند و مشکلات کشور را به برخی از جملات مانند هولوکاست منتسب می‌کنند که در ابتدای دولت نهم اتفاق افتاد و آنچه که ما امروز گرفتار آن هستیم و در 4 سال گذشته نزول رتبه دیپلماسی ما را در سطح بین‌الملل رقم زد را به آن منتسب می‌کنند.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر به دوره دولت نهم نگریسته شود در آن زمان ما در هر ماه یا یک سفر خارجی داشتیم و یا یک وزیر خارجه مهمان کشور ما بود. اگر در آن زمان تحریمی علیه ایران می‌خواست صورت بگیرد تحریم‌کنندگان باید چندین ماه به رایزنی می‌پرداختند تا بتوانند تحریم خود را عملی کنند و این در حالی است که امروز اتحادیه اروپا و آمریکا به راحتی این تحریم‌ها را انجام می‌دهند و این به اتفاقات سال 88 بازمی‌گردد که بعضی‌ها سعی دارند آن را پنهان کنند و اگر نظام جمهوری اسلامی ایران ترحم می‌کند نباید واقعیت‌ها نادیده گرفته شود.

میرکاظمی اظهار داشت: اگر امروز با مشارکت 73 درصدی مردم در پای صندوق‌های رای، جهان و من‌جمله جهان اسلام به وجد آمدند، آیا با مشارکت بالای 80 درصد مردم در سال 88 این وجد وجود نداشت؟ بعد از مشارکت هشتاد و اندی درصد مردم در انتخابات سال 88 آنچنان شأن جمهوری اسلامی ایران در جهان بالا رفت که همه این حضور حداکثری را تبریک می‌گفتند و طبق گفته سفرای ما در کشورهای اسلامی سفرای کشورهای اسلامی با حضور در سفارتخانه‌های ایران می‌گفتند که شما در عرصه دموکراسی روی غربی‌ها را کم کردید.

رئیس کمیسیون انرژی ادامه داد: اما حوادثی که پس از انتخابات در سال 88، به جای تبریک، سوالات شروع شد و می‌گفتند که این چه اتفاقاتی است که در کشور شما می‌افتد و باید اعلام کنم که تیر خلاص زمانی خورد که موضوع زندان از طرف یکی از سران فتنه مطرح شد و در این زمان بود که به ما تسلیت می‌گفتند و هر چه ما توضیح می‌دادیم این واقعیت ندارند می‌گفتند که رئیس اسبق مجلس خودتان آن را مطرح کرده است و این قبیل اقدامات سطح ما را از عالی‌ترین به پایین‌ترین سطح کشید و تحریم‌هایی که پشت سر هم و بدون مذاکره با کشورهای دیگر اعمال می‌شود ناشی از این بی‌خردی است.

وی افزود: برخی از کاندیداها با حضور در برخی از کمیسیون‌ها همه این مشکلات را با جمله‌ای که در خصوص هولوکاست مطرح شده نسبت می‌دهند که این خلاف واقع است. ما ادعای اصولگرایی داریم بیایید اصولگرایی را تعریف کنیم. ما پیرو ولایت هستیم بیایید آن را تعریف کنیم.

میرکاظمی تصریح کرد: در سال 88 کسانی که فکر می‌کردند که در انتخابات تقلب شده چرا در مواجهه با آن تقلب اردوکشی خیابانی راه انداختند. چرا به سوالات در این باره پاسخ نمی‌دهند. صد بار از آنها سوال کردیم اما جواب ندادند. چرا عذرخواهی نمی‌کنند؟ بنده اطلاع دارم به برخی از این افراد گفته‌اند که عذرخواهی کنید آنها گفته‌اند که ما بدون عذرخواهی وارد کابینه می‌شویم. این چه صحبت و چه برخورد با مجلس است؟ در جلسات خصوصی می‌گویند اعتراف می‌کنیم که تقلب اتفاق نیفتاده بود. اگر تقلب اتفاق نیفتاده بود چرا کشور را دچار این ضایعات کردید؟ اگر خدای متعال به این ملت کمک نمی‌کرد گروه‌های مردم به جان هم می‌افتادند. شما کشور را بر لب پرتگاه بردید.

نماینده مردم تهران در خانه ملت خاطرنشان کرد:‌ نکته‌ای که می‌خواهم نمایندگان به آن توجه داشته باشند این است که وزرای پیشنهادی باید یا از فتنه 88 اعلام برائت کنند یا عذرخواهی در این عرصه داشته باشند و من از نمایندگانی که در دوره قبل در پشت این تریبون آمدند اعلام برائت کرده و عذرخواهی کردند تشکر می‌کنم.